To Nie Twoja Wina, że Nie Wiesz Jak uczyć bhp (chyba, że Popełniasz Te 5 Największych Błędów) - o bhp

Pulsar BHP

Należy do niej między innymi prowadzenie

Do jednego z wielu obowiązków pracodawców zaliczyć można zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W tym celu zobowiązani są oni do prowadzenia lub organizowania szkoleń BHP. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla nowozatru

To Nie Twoja Wina, że Nie Wiesz Jak uczyć bhp (chyba, że Popełniasz Te 5 Największych Błędów) - o bhp Pulsar BHP
dnionych pracowników, a także powinny być przeprowadzane w ramach przypomnienia dla osób z dłuższym stażem pracy. Podczas szkolenia BHP pracownicy dowiadują się jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują na konkretnym stanowisku (instruktaż stanowiskowy), a także w całej firmie (instruktaż ogólny). Ze względu na fakt, że nie w każdej firmie zatrudniony jest pracownik służb BHP, pracodawcy często decydują się na tak zwany outsourcing BHP. Polega on na współpracy z firmą zewnętrzną, która zajmuje się obsługą danej firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy do niej, między innymi, prowadzenie szkoleń, doradztwo, tworzenie instrukcji, procedur i regulaminów pracy czy analiza aktualnego stanu bezpieczeństwa i ewentualne proponowanie modernizacji i modyfikacji.


Ważne dla pracodawców będzie również to

Outsourcing BHP w pewnym sensie jest pakietem zróżnicowanych usług, z których każda ściśle nawiązuje do tematu zapewniania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. To opcja kierowana do wszystkich pracodawców. Charakteryzuje ją duża wygoda i użyteczność, które są cenione przez właścicieli firm na całym świecie, w tym także i w Polsce.

W ramach profesjonalnego outsourcingu pracodawcy i zatrudniane przez nich osoby zyskują pełny dostęp do kompleksowej obsługi związanej z szeroko rozumianym bhp oraz ochroną przeciwpożarową. Usługa ta ma za zadanie zagwarantować odpowiednie warunki pracy, czyli warunki higieniczne oraz w pełni bezpieczne. Ważne dla pracodawców będzie również to, że umożliwia ona minimalizację kosztów. W ramach jednego pakietu zyskuje się bowiem dostęp do szeregu usług, za które nie trzeba oddzielnie płacić. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim okresowe i wstępne szkolenia bhp, ale też i wykonywanie audytów stanu bezpieczeństwa oraz przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego.


Jest to tzw

Jednym najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę pracodawcy jest bezpieczeństwo w miejscy pracy, czyli tzw, bhp - bezpieczeństwo i higiena pracy. W związku z tym, że ilość wypadków przy pracy w wielu miejscach, a zwłaszcza w firmach produkcyjnych, budowalnych i fabrykach jest bardzo duża, co wiąże się z wysokim obciążeniem pracodawcy, a także regulacjami prawnymi - w każdym miejscu pracy przeprowadzane są szkolenia bhp.
Wstępne szkolenie bhp składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego. Celem tego szkolenia jest dostarczenie pracownikowi wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Często pracodawcy powierzają te zadanie zewnętrznym firmom, specjalizującym się w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Jest to tzw. outsourcing bhp. Usługa ta obejmuje wszystkie obowiązkowe czynności związane z obsługą bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, wobec czego przedsiębiorca nie musi zatrudniać dodatkowego pracownika, tzw. inspektora bhp.


Przebieg szkolenia BHP

Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się odpowiednia firma, która zatrudnia wyszkolonych i wykwalifikowanych specjalistów od spraw BHP. Istnieją różne rodzaje szkoleń BHP, które są dobierane w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Przebieg standardowego szkolenia BHP polega na uczęszczanie na określona ilość spotkań seminaryjnych z prowadzącym oraz na samokształceniu uczestników. Poszczególne rodzaje szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różną ilość godzin, ponieważ wiele zależy od ilości przedstawianego materiału. Każde szkolenie BHP kończy się odpowiednim egzaminem, który sprawdza stopień przyswojenia informacji przez uczestników. Zdanie końcowego egzaminu jest warunkiem zaliczenia kursu, a tym samym posiadania ważnego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą być także przeprowadzane w formie online, która od tradycyjnej różni się brakiem spotkań seminaryjnych, za to lekcje w postaci prezentacji znajdują się na odpowiedniej platformie internetowej.